Weź udział w najważniejszej w branży radiowej międzynarodowej konferencji dotyczącej przyszłości radiofonii.

Już 10 i 11 maja we Wrocławiu spotkanie najbardziej wpływowych osób ze świata radiofonii!

Czy w świecie cyfrowym radio może pozostać analogowe?

W wielu krajach Europy procesy cyfryzacji emisji radiowej są bardzo zaawansowane. Niektóre z nich ustaliły już datę wyłączenia emisji analogowej FM, jak na przykład Norwegia (styczeń 2017 roku), a inne poważnie tę kwestię rozważają (Wielka Brytania, Szwajcaria, Dania). Poza tym, w bezpośrednim sąsiedztwie Polski, w Niemczech i Czechach, budowane są radiowe emisyjne sieci cyfrowe. Standard radiowy, na którym oparte są te sieci to DAB+, który jako najbardziej dojrzały i zharmonizowany standard cyfrowej emisji radiowej na świecie, staje się już standardem obowiązującym w całej Europie. Jesteśmy przekonani, że kierując się chęcią tworzenia wspólnej platformy technicznej na kontynencie, także i Polska powinna pójść drogą DAB+.

W związku z tym Radio Wrocław SA, organizuje międzynarodową konferencję „TERAZ RADIO!”, która odbędzie się w dniach 10-11 maja 2012 roku we Wrocławiu. Konferencja ta będzie poświęcona w całości radiofonii cyfrowej DAB+, jej wdrażaniu w różnych krajach Europy i w Australii oraz poszukiwaniu polskiej drogi do cyfryzacji emisji radiowej, która w naszym przekonaniu jest tylko kwestią czasu. W poszukiwaniach tych wesprą nas najwyższej klasy specjaliści z całej Europy, którzy wprowadzali radiofonię cyfrową w swoich krajach.

Zaproszeni goście reprezentują między innymi takie podmioty, jak:
BBC, Wielka Brytania
Global Radio, Wielka Brytania
National Danish Broadcasting Corporation (DR), The Crowd, Dania
Sveriges Radio, Szwecja
Marketing and Consulting for Digital Broadcasting Technologies, Szwajcaria
SWR, Niemcy
Harris, Niemcy
Commercial Radio Australia,
Norwegian Broadcasting Corporation, Norwegia
Norwegian Mobile TV Corporation, Norwegia
RadioDNS, Wielka Brytania
MTV NL, Holandia
WorlDMB, Wielka Brytania
European Broadcasting Union (EBU), Szwajcaria
24MAS Mobile Advertising Solutions, Szwecja
Frontier Silicon, Wielka Brytania
RTL 102,5, Włochy
Teleko, Czechy

Konferencja objęta będzie patronatem WorldDMB, Europejskiej Unii Nadawców (EBU), International DMB Advancement Group, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pana Bogdana Zdrojewskiego, Politechniki Wrocławskiej, Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji, Instytutu Łączności oraz Marszałka Województwa Dplnośląskiego.

Konferencja adresowana jest do wszystkich nadawców radiowych w Polsce, zarówno publicznych, komercyjnych i społecznych. Intencją konferencji jest zwrócenie uwagi na dziejące się w Europie procesy cyfryzacyjne w radiofonii, plany wyłączania analogowych emisji w systemie FM oraz poszukiwanie modeli biznesowych możliwych do zastosowania w warunkach polskich.

Uczestnikami konferencji będą także regulatorzy rynku radiowego – Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej, a także operatorzy telekomunikacyjni, którzy będą w przyszłości pełnić rolę operatorów multipleksów cyfrowych DAB+, zawierających programy tworzone przez różnych nadawców.

Organizatorzy ufają, że konferencja stanie się początkiem szerszej debaty na temat przyszłości radiofonii naziemnej w Polsce w obliczu procesów dziejących się już od dawna w Europie. Poszukując nowego rozwiązania dla Polski nie można nie zwracać uwagi na to, co dzieje się w poszczególnych krajach Europy, która powinna posiadać spójny system emisji radiowych, umożliwiający odbiór programów podczas przemieszczania się po całym kontynencie. Konieczne są tu zmiany w prawie regulującym obszar mediów elektronicznych, odpowiednie rekomendacje techniczne uprawnionych organów państwa oraz decyzje regulatorów ułatwiające wejście nadawców na nowoczesną, radiową platformę cyfrową oraz zapewniające ochronę rynku radiowego w trudnym i długotrwałym procesie konwersji analogowo-cyfrowej, który niechybnie nastąpi. Lepiej się do niego już teraz przygotować.

Ze względu na obecność zagranicznych prelegentów, konferencja będzie prowadzona głównie w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym.